nawóz do drzew iglastych

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w całościowych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednak nieefektywne techniki wykorzystywania nawozów obniżą efektywność ich wyeksploatowania przez drzewka. Zastosowanie pokaźniejszych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, albowiem nieefektywne stosowanie nawozów może także zakwaszać glebę, a w dłuższym czasie zatruwać wodę drenażową.

nawóz azotowo-fosforowy   

Nawozy w sadownictwie – skuteczność użycia

Długoterminową ripostą na dobre wykorzystanie nawozów w sadach jest poprawne przemyślenie strategii ich stosowania, by upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to wyłącznie dopuszczalne – naturalnie biorąc pod uwagę warunki i możliwości. W większości sadów nawóz podawany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony blisko linii drzew lub też wprowadzany w ramach natryskiwania.

Zwykle sadownicy wybierają nawóz na podstawie rozwiązań uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się również pod szczególną uwagę sprawę kosztów i rozpuszczalności w wodzie, jeśli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Jednakże innym aspektem często pomijanym jest zdolność przeróżnych nawozów i składników kalorycznych do przemieszczania się w glebie. Ta ich reprezentatywna mobilność może mieć gigantyczny wpływ na straty w kontekście wymywania, które mogą wynikać z niedostatecznych technik stosowania nawozów oraz zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą więc być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednakże, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym odpowiednim wskaźnikiem możliwości przemieszczania się nawozu czy też jego składników w glebie.